Polskie uczelnie w światowej perspektywie

Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą

Warszawa 3-4 grudnia 2018

Newsletter Konferencyjny nr 1/2018

ZAPRASZAMY

Konferencja roku: Rankingi w centrum uwagi!

 

Jak wykorzystać możliwości stworzone przez ustawę 2.0 do zwiększenia międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni i poprawy ich pozycji w rankingach? Będzie to głównym tematem konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", którą - pod patronatem wicepremiera Jarosława Gowina - organizuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", w ścisłej współpracy z KRASP i PKA. Konferencja odbędzie się 3-4 grudnia w Warszawie. Wśród 33 mówców aż 11 to goście zza granicy, w tym autorzy prestiżowych rankingów (m.in. US News, QS i Webometrics), analitycy i rektorzy uczelni uczestniczących w "Excellence Initiatives". Towarzyszyć im będą znakomitości polskiego życia akademickiego. Dla uczelni aplikujących do "Inicjatywy doskonałości - uczelnia badawcza" lub "Regionalnej inicjatywy doskonałości" jest to konferencja "must-attend", czyli prawie obowiązkowa!

 

Kogo spotkamy na konferencji?

Główne sesji konferencji rankingowej 3-4 grudnia prowadzić będą: prof. Wiesław Banyś (sieci "uniwersytetów europejskich:), prof. Stanisław Kistryn (uczelnie badawcze), prof. Tomasz Szapiro (ewaluacja), prof. Dominik Antonowicz (metodologie rankingów), prof. Grzegorz Mazurek (visivility), Waldemar Siwiński (rankingi "by subject"). Wśród mówców i panelistów znajdują się, podobne jak na poprzednich konferencjach rankingowych, znakomitości polskiego życia akademickiego!

Czytaj więcej...

Jak będą oceniane uczelnie badawcze?

Przejaśnia się horyzont nad "Inicjatywą doskonałości - uczelnia badawcza", zapowiedzianą w ustawie z 20 lipca. MNiSW opublikowało listę uczelni, które uzyskały dofinansowanie (do 1 miliona złotych) na nabycie kompetencji w zakresie tworzenia strategii rozwoju uczelni. Otrzymało je 19 szkół wyższych - 8 uniwersytetów (UG, UAM, UJ, UŁ, UMK, UŚl., UW, UWr.), 6 politechnik (AGH, PG, PŁ, PŚl., PW, PWr.) 4 uczelnie medyczne (GUMed, UMP, UMB, UMŁ) i jedna uczelnia "life sciences" (UPWr.). Uczelnie te będą mogły wystartować wiosną w konkursie, który wyłoni 10 (lub mniej) "uczelni badawczych" z dofinansowaniem 10% procent rocznie w ciągu pięciu lat.

Czytaj więcej...

Dlaczego Rosjanie awansują w rankingach?

15 rosyjskich uczelni w ciągu ostatnich trzech lat awansowało średnio o 200 miejsc w światowych rankingach. Są to uczestnicy Russian Academic Excellence Program 5-100, którego celem jest skokowe zwiększenie międzynarodowej konkurencyjności uczelni tego kraju i docelowo wprowadzenie 5. z nich do Top-100 światowych rankingów. Jaka strategia i działania pomogły rosyjskim uczelniom osiągnąć tak znaczące rezultaty w tak krótkim czasie?

Czytaj więcej...

Rankingi międzynarodowe - jakie wiadomości?

Dobra wiadomość jest taka, że główni autorzy rankingów udoskonalili w ostatnich latach swoje metodologie i publikują klasyfikacje zawierające co najmniej 1000 uczelni, czyli 5 procent ogółu "instytucji szkolnictwa wyższego" na świecie. W grupie "Top-1000" pięciu najpopularniejszych rankingów światowych znalazło się w tym roku 25 polskich uczelni. Rankingi mogą być dla uczelni wielce użytecznym, corocznie aktualizowanym narzędziem monitoringu. Ale...

Czytaj więcej...

Dlaczego rankingi są ważne?

Rankingi wywalczyły sobie brawurowo prawo obecności w światowym życiu akademickim i stały sie jednym z najsilniejszych czynników wpływających na reformowanie szkolnictwa wyższego na świecie w XXI wieku. Można doceniać rankingi mniej lub bardziej, ale rozmawiając o nich należy pamiętać o dwóch kontekstach: akademickim i publiczno-politycznym.

Czytaj więcej...

"Uniwersytety europejskie" - zagrożenie czy szansa?

Na początku listopada - z inicjatywy m. in. prezydenta Emmanuela Macrona oraz przy wsparciu ze strony konferencji rektorów Francji, Niemiec, Polski i innych krajów - Komisja Europejska uruchomiła pilotażowy projekt, o budżecie 30 mln euro, utworzenia sieci uniwersytetów europejskich obejmujących czołowe uczelnie z różnych części naszego kontynentu. Czym będą się wyróżniać te sieci?

Czytaj więcej...

Kto "wynalazł" rankingi?

Gościem honorowym konferencji rankingowej 3-4 grudnia będzie Robert James Morse z Waszyngtonu, szef Działu Rankingów w U.S. News & World Report. Bez niego "świat byłby inny", bo... nie byłoby rankingów, przynajmniej w takim kształcie, w jakim je znamy!

Czytaj więcej...

ASSECO partnerem technologicznym konferencji

To znakomita wiadomość: Asseco Data Systems zostało partnerem technologicznym konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie - Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”. Jak podkreśla Daniel Lala, wiceprezes Zarządu Asseco Data Systems: - Rozwój polskiej nauki poprzez innowacyjne technologie jest jednym z naszych strategicznych celów.  Przygotowany przez Asseco program „Uczelnia 3.0” to kompleksowy zestaw innowacyjnych rozwiązań technologicznych i informatycznych pomagających zwiększać konkurencyjność uczelni i poprawić ich pozycje w krajowych i zagranicznych rankingach.

Czytaj więcej...

Wokół konferencji - obiecujemy mocne przeżycia!

Konferencja "Perspektyw" to nie tradycyjnie tylko obrady, ale również networking i kontakt z najnowszymi trendami w edukacji. W przerwach między sesjami zapraszamy do odwiedzenia stanowiska  w foyer, gdzie nasz partner technologiczny Asseco Data Systems będzie prezentował możliwości stosowania w edukacji technologii Wirtualnej Rzeczywistości - na przykładzie scenariusza „Wirtualna Scena Zbrodni”. Znajdziecie się w sytuacji jedynej w swoim rodzaju!

Czytaj więcej...

 

Patronat Honorowy

Jarosław Gowin
Wiceprezes Rady Ministrów,
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Organizator


PartnerzyPolska Komisja Akredytacyjna


Partner Merytoryczny


Partner Technologiczny


Patronat