Doskonałość badacza – nagrody wręczone!


Fot. Krzysztof Wojciewski

Najlepsi młodzi naukowcy oraz znakomici polscy badacze o międzynarodowej sławie otrzymali 22 listopada Elsevier-Perspektywy Research Excellence Awards 2012. To już piąta edycja konkursu organizowanego przez międzynarodowe wydawnictwo Elsevier B.V. i Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Gala w hotelu Mercure Grand w Warszawie była okazją do spotkania naukowców, którzy są nadzieją polskiej nauki na przyszłość z badaczami, którzy zapisali – i nadal zapisują – najświetniejsze karty jej dziejów. Dla młodych badaczy nominowanych w konkursie Scopus Young Researcher Award przykłady profesora Romana Dąbrowskiego (laureat SciVal Best Impact Award) – i prof. Grzegorza Wrochny (SciVal Best Connectivity Award), to dowód, że polscy naukowcy nawet w znacznie trudniejszych czasach byli w stanie i współzawodniczyć, i współpracować z całym światem.

Dr Wojciech Błogowski: nadzieja milionów chorych

Jury Konkursu w składzie: prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski (przewodniczący), prof. dr hab. Tomasz Borecki, prof. dr hab. Robert Hołyst i prof. dr hab. med. Tadeusz Tołłoczko, po szczegółowej analizie wszystkich zgłoszeń, nominowało do nagrody troje młodych naukowców: mgr inż. Karinę Kwapiszewską z Politechniki Warszawskiej, dr. Szymona Godlewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. Wojciecha Błogowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Nagrodę Scopus Young Researcher Award otrzymał dr Wojciech Błogowski. Z jego sukcesu ogromnie cieszyła się przybyła na uroczystośc prof. Teresa Starzyńska, która rekomendowała go do tej nagrody.

Jednym z najważniejszych, obecnie realizowanych celów badań doktora Błogowskiego jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego nerki u człowieka praktycznie w ogóle się nie regenerują i co można byłoby zrobić, aby to zmienić. Chce poprawić sytuację milionów ludzi, którzy cierpią z powodu niewydolności nerek.

Sylwetki badawcze wszystkich nominowanych to karty z optymistycznej i budzącej nadzieję na przyszłość monografii polskiej młodej nauki. Są młodzi, zdolni, z cytowaniami... Podróżują po świecie, występują na międzynarodowych konferencjach, bez kompleksów współpracują z kolegami z najsławniejszych ośrodków naukowych, publikują w prestiżowych tytułach. Ich sukces to także powód do dumy dla opiekunów naukowych, którzy odkryli ich talenty i pomogli stawiać pierwsze kroki w badaniach.

W kontakcie ze światem, na światowym poziomie

Po raz pierwszy przyznane zostały dwie nagrody dla znakomitych polskich naukowców o międzynarodowej renomie. SciVal Best Impact Award otrzymał prof. dr hab. inż. Roman Dąbrowski, kierownik Zakładu Chemii na Wydziale Nowych Technologii Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Prof. Roman Dąbrowski jest najbardziej rozpoznawanym w świecie autorytetem w dziedzinie syntezy i charakteryzacji ciekłych kryształów. Przez wiele lat laboratoria na całym świecie korzystały z patentów i prac prof. Dąbrowskiego.

SciVal Best Connectivity Award Jury przyznało prof. dr. hab. Grzegorzowi Wrochnie, dyrektorowi Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Profesor Wrochna ma ogromny wkład we współpracę polskich grup z setkami ośrodków na świecie skupionych na badaniach cząstek elementarnych w CERN. W latach 2007-2012 był współautorem 180 prac cytowanych 3000 razy.

W ceremonii wręczenia nagród wzięło udział znakomite grono reprezentantów polskiego środowiska akademickiego.

Gratulujemy Laureatom i czekamy na ich kolejne sukcesy, w kraju i na arenie międzynarodowej.